Inden du indstiller din kandidat til Årets SMV, anbefaler vi, du læser betingelserne herunder igennem. Dermed sikrer du, at din indstilling lever op til kriterierne, og at din kandidat potentielt kan vinde prisen. På forhånd mange tak for din indstilling – det er det, der er grundlaget for, at vi kan afholde Årets SMV.
Årets SMV – ESG gives til en person eller et team, der har haft en nøglerolle i at sikre, at en SMV er gået aktivt ind i arbejdet med ESG, og som har sikret, at ESG-indsatsen er blevet implementeret succesfuldt. Det kan være en større indsats på tværs af de tre områder (miljøforhold, socialt ansvar og virksomhedsledelse) – eller en gennemarbejdet og stærkt implementeret indsats for et af områderne
ESG-kandidaten bliver blandt andet bedømt på evnen til at levere på flere af nedenstående parametre.
ESG-kandidaten er drevet af ESG og evner at få ESG-indsatserne til at bidrage positivt til virksomhedens kerneområder.
ESG-kandidaten optræder som rollemode for hele organisationen i forhold til virksomhedens ESG-indsatser.
ES-kandidaten har i en eller flere konkrete ESG-indsaster i virksomheden leveret mere end man kunne forvente i forhold til medarbejderens rolle i virksomheden.
ESG-kandidaten har taget initiativ til og gennemført succesfuld omlægning af indkøb, produktion, produkter og eller salg til i højere grad at leve op til moderne ESG-standarder, så virksomheden i dag er blandt de førende inden for egen branche.
ESG-kandidaten har igennem egen passion og viste resultater på ESG-området skabt en ånd i hele virksomheden, der motiverer til yderligere fokus på ESG-området.
ESG-kandidaten involverer hele organisationen i ESG-arbejdet ved kontinuerligt at synliggøre ESG-mål og -indsatser for virksomheden og løbende at vise opnåede resultater på området.
ESG-kandidaten har via egne skabte resultater på ESG-området opnået en udvikling af egen virksomhed, der har inspireret eller presset andre aktører i markedet til at intensivere arbejdet med ESG.
For at komme i betragtning til de forskellige kåringer skal personerne – ene eller som team – arbejde i små og mellemstore virksomheder, der opfylder følgende objektive betingelser:
Indstil din kandidat til “Årets ESG” nedenfor. Felter markeret med * skal udfyldes.
Indstillingerne til “Årets ESG” er nu afsluttet. For at holde dig opdateret, opfordrer vi dig til at tilmelde dig vores nyhedsbrev. Du kan tilmelde dig her:
Esben Kjærgaard Sønderby
Østjysk Vinforsyning